CASA CHAPA: plechový dům s duší.
Jaké vize jste měli, když jste se rozhodli pro vlastní rodinný dům?

V Hovorčovicích bydlím už více než 20 let a mám to tady moc rád. V roce 1996 jsem na stávajícím pozemku koupil starší dům, který jsem hned zrekonstruoval. Nenáročné bydlení nám řadu let vyhovovalo, ale časem bylo jasné, že bude potřeba komplexní rekonstrukce, abychom všichni včetně dospívajícího syna měli opravdu kvalitní zázemí. Snili jsme o bydlení, do něhož promítneme svůj styl, svůj postoj k životu. Které bude šité na míru naší práci i koníčkům. A zároveň jsme chtěli, aby byl dům lehce udržovatelný.
Pozemek, na němž dům stojí, je u poměrně rušné silnice…

A to byl právě docela oříšek. Líbily se nám realizace architekta Petra Slavíčka, které jsou v podobném stylu, jako jsme si přáli bydlet i my. Proto jsme s ním navázali spolupráci a od počátku s ním vedli diskuse právě o tom, jak řešit dům, který je jednou stranou obrácen do komunikace s projíždějícími auty, a z druhé strany má krásnou zahradu. Jak si zajistit dostatek soukromí, a přitom se neuzavřít do ulity
Nakonec jste vymysleli dost netradiční, elegantní řešení.

Petr přišel s návrhem zastavět proluku mezi naším původním domem a domem souseda prostřednictvím moderní novostavby. Celá realizace se tak vlastně skládala ze tří částí: z novostavby, kompletní rekonstrukce starého domu a v neposlední řadě z propojení obou objektů, aby vše do posledního detailu splynulo v harmonický celek. Vše trvalo dva roky – a to hlavně kvůli tomu, že jsme v domě chtěli stále bydlet. Náročného řešení ale nelitujeme: díky propojení novostavby s rekonstruovaným starým domem se jeho užitná plocha zdvojnásobila.

Naše představy se podařilo do puntíku naplnit díky skvělé spolupráci s realizační firmou Henderson Invest a společností Lindab, která dodávala krytinu na střechu i fasádu.
Plech jako materiál na fasádu nebývá dosud u rodinných domů příliš častý. S architektem Petrem Slavíčkem jsme mluvili o tom, proč jej majitelům domu v Hovorčovicích doporučil a jaké jsou výhody práce s tímto materiálem.

Co rozhodlo pro Lindab SRP Click?

Na krytině Lindab SRP Click je skvělé, že téměř nemá limity. Díky své tvarovatelnosti, barevné stálosti a snadnému zpracování je vhodným materiálem všude tam, kde architekt nezůstává jen u klasických tvarů. Kde popouští uzdu své fantazii a kde použití klasických technologií buď není vhodné, nebo je konstrukčně přímo nemožné. Právě to byl případ rodinného domu v Hovorčovicích. Ten díky tmavě šedé krytině Lindab SRP Clcik v povrchové úpravě Premium Mat, použité na střeše i fasádě, působí kompaktně, moderně a stylově – přesně, jak si to majitelé přáli. Krytina je zde vlastně spojovacím článkem starého s novým, aby dostavba nebyla viditelná. A plechová fasáda je tak přirozeným řešením propojení časů.

Myslíte si, že plech jako fasáda rodinných domů se může v budoucnu uplatnit více, než nyní?

Je pravda, že plech jako materiál na opláštění nebyl dosud v Česku u rodinných domů příliš častý. S nástupem moderních technologií ale jeho obliba u nás roste. Věřím, že právě realizace v Hovorčovicích se může stát inspirací pro další zájemce o neotřelá řešení. Tak, jako se majitelé domu v Hovorčovicích inspirovali obdobnými realizacemi v zahraničí.

Na dřevěném sloupku před domem je hned pod poštovní schránkou elegantní kovová tabule s nápisem Casa Chapa.
Jak probíhala samotná montáž krytiny Lindab SRP Click na střechu a fasádu, jsme se ptali Alexandra Savynece, jednatele realizační firmy Henderson Invest.

Jak dlouho trvala montáž oplechování domu?

Pokládka střechy i fasády byla rozložena do dvou měsíců.

Jak jste byli spokojeni s přístupem a technickou podporou od Lindabu?

Celkový přístup Lindabu byl velmi proklientský. Před samotnou montáží nám zástupce Lindabu poskytl technické rady, provedl celkové zaměření objektu a navrhl rozložení jednotlivých plátů podle požadavků investora. Lindab poté dodal veškerý potřebný materiál a průběžně nám při montáži poskytoval technickou podporu. To jsme oceňovali, protože realizace byla zejména kvůli členitosti střechy hodně komplikovaná: bylo totiž důležité výborně zvládnout napojení jednotlivých prvků, zvlášť když si majitel domu přál zachovat systém SRP Click po celém obvodu bez výpomoci falcováním, které by narušilo jednotný vzhled.
Narazili jste v průběhu realizace s Lindabem na nějaké problémy? Pokud ano, jak jste je vyřešili?

Průběh výstavby ovlivnil sám investor, který si vyžádal konzultaci s Lindabem ohledně fasádního roštu. Došlo tak k určitému prodlení a mohli jsme pokračovat až ve chvíli, kdy technik Lindabu investorovi potvrdil námi navrhované správné řešení kotvení fasády. I v tomto případě jsme se setkali ze strany Lindabu s pochopením a rychlým řešením celého problému.

Děkujeme za rozhovor.
Poptat nezávaznou kalkulaci ZDARMA
Vyplňte poptávkový formulář a již zítra můžete mít cenovou nabídku
+420 774 245 209
as@asinvest.eu
Bohdalecká 1460/8, 101 00, Praha 10
Made on
Tilda